معرفی واحد آموزش

بخش آموزش دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها که با عنوان آموزش و گسترش رسانه‌ها از سال 1368 کار خود را آغاز کرد تا به امروز 48 دوره را در قالب دو رشته روزنامه‌نگاری و گرافیک مطبوعاتی و 5 دوره را در قالب تبلیغات برگزار کرده است. در طی این سال‌ها بیش 1600 نفر در تهران و شهرستان‌ها آموزش دیده‌اند.

هدف از راه‌اندازی چنین دوره‌هایی آموزش روزنامه‌نگاری، گرافیک و اصول تبلیغات به داوطلبانی است که در روزنامه‌ها، نشریات، روابط‌عمومی‌ها و دفاتر تبلیغاتی مشغول کار هستند اما فارغ‌التحصیل این رشته‌ها نبوده‌اند.

افرادی که خود به گونه‌ای تجربی وارد عالم روزنامه‌نگاری و یا گرافیک شده‌اند و علاقه دارند تا دانسته‌های خود را افزایش دهند.

در این دوره‌ها سعی می‌شود تا از استادانی استفاده شود که سه ویژگی داشته باشند:

 1.  عملاً در روزنامه‌ها و یا نشریات کار کرده و یا مشغول به‌کار باشند.
 2. سابقه تدریس داشته و بتوانند مباحث را به درستی منتقل کنند.
 3. مطالب را با توجه به نیاز روز داوطلبان ارائه دهند.

  مباحث آموزشی

  سرفصل‌های دروس ارائه شده از گذشته تا به امروز بر گرفته شده از سرفصل‌هایی است که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

  نحوه پذیرش دانشجو

  اعلانی برای مشخص شدن زمان ثبت نام تهیه می‌شود که در آن مدارک مورد نیاز به اطلاع متقاضیان می‌رسد. شیوه ثبت نام براین روال است که داوطلب می‌بایست در یک نشریه، روزنامه و یا روابط‌عمومی مشغول باشد و نمونه کار چاپ شده به همراه یک معرفی نامه از آن سازمان را به همراه داشته باشد. در زمان تعیین شده به‌صورت حضوری از داوطلب بر اساس سابقه و تجربیاتش مصاحبه به‌عمل می‌آید. پس از پُرکردن فرم ثبت نام، مصاحبه کننده فرم ارزشیابی را بر اساس مصاحبه پُر می‌کند و در صورت آوردن امتیاز، داوطلب ثبت نام می‌شود.

  در هر سال دو نوبت ثبت نام از داوطلبان به‌عمل می‌آید و برای دانشجویان پس از گذراندن دو ترم، با معدل 12 به بالا گواهی پایان دوره صادر می‌شود.

  آموزش شهرستان‌ها

  بخش آموزش از دهه 1370 اقدام به برگزاری دوره‌های فشرده در استان‌ها برای ارتقای سطح آگاهی روزنامه‌نگاران کرده است. این دوره به تقاضای ادارات ارشاد استان‌ها و یا خانه مطبوعات برگزار می‌شود.

  در این دوره‌ها نیز پس از برگزاری آزمون که با حضور ناظری از آموزش انجام می‌شود گواهی گذراندن دوره برای دانشجویان صادر می‌شود.

  درخواست‌های متفرقه

  بخش آموزش دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها در خواست‌هایی نیز از طرف سازمان‌ها و نهادهای مختلف برای برگزاری دوره های آموزش روزنامه‌نگاری دریافت می‌کند که نحوه پرداخت‌ها و برگزاری دوره با هماهنگی مدیرکل دفتر با سازمان‌های درخواست کننده صورت می‌گیرد.

  کارگاه‌ها

  بخش‌ آموزش‌ دفتر مطالعات ‌و برنامه‌ریزی‌ رسانه‌ها در کنار آموزش متمرکز خود به برپایی کارگاه‌هایی برای روزنامه‌نگاران نیز اقدام کرده که در حوزه فرهنگ، نفت و انرژی و اقتصاد بوده است.