سه شنبه / ۴ خرداد ۱۳۸۹ / ۱۵:۰۷
سرویس : آموزش
کد خبر : ۱۱۸
گزارشگر : ۵۵۱
سرویس آموزش

متن کامل نخستین ویژه‌نامه آموزشی فصلنامه رسانه

نایاب شدن نخستین ویژه‌نامه آموزش روزنامه‌نگاری فصلنامه رسانه(سال انتشار: 1373) و نیاز دانشجویان رشته علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری به مطالب آن عاملی شد که این ویژه‌نامه در وب سایت رسانه درج شود.

(سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۸۹) ۱۵:۰۷

روابط‌عمومی دفتر مطالعات و توسعه رسانه‌ها به نقل از دکتر مهدیزاده معاون سردبیر فصلنامه رسانه اعلام کرد:
دست اندر کاران روزنامه و علاقه مندان به این حوزه اطلاع دارند که نخستین ویژه‌نامه آموزش روزنامه‌نگاری فصلنامه رسانه در سال 1373 منتشر شد. این ویژه نامه که دربردارنده مطالبی از استادان و روزنامه‌نگاران باسابقه بود با استقبال بسیاری از سوی دانشجویان و علاقه‌مندان رشته روزنامه‌نگاری مواجه شد. استقبال به‌گونه‌ای بود که در مدت زمان کوتاهی تمامی نسخ این شماره به فروش رسید و دانشجویان مجبور بودند با مراجعه به کتابخانه‌های تخصصی علوم ارتباطات، مطالب و مقالات درخواستی خود را کپی نمایند.
دکتر مهدیزاده در ادامه افزود: از زمان راه‌اندازی وب سایت دفتر مطالعات، بر آن شدیم که با انجام تغییرات نرم‌افزاری، متن کامل مطالب آن شماره فصلنامه رسانه را بصورتی که کاربران به آسانی بتوانند دسترسی داشته باشد در این وب‌سایت بگذاریم.
معاون سردبیر فصلنامه رسانه همچنین گفت: این شماره فصلنامه حداقل از دو منظر مهم می‌باشد. نخست اینکه هر چند از زمان انتشار ویژه‌نامه بیش از 10 سال می‌گذرد لیکن کماکان مطالب این شماره به عنوان مرجع و منبع درسی و حرفه‌ای دارای اعتبار است. و دانشجویان نیز کماکان بر اساس توصیه استادان خود به این شماره توجهی ویژه دارند.
بنابراین انتشار مطالب این شماره فصلنامه رسانه در محیط وب می‌تواند گامی باشد در جهت اجرای حق دسترسی آزاد و همگانی به اطلاعات ( منابع مورد نیاز درسی ) که فی‌الجمله بر روند فزونی و تراکم دانش و شناخت بی‌تأثیر نخواهد بود.
وی در ادامه بیان داشت:
از منظر دیگر نیز می‌توان به مطالب این ویژه‌نامه آموزشی توجه کرد. با گذشت بیش از 10 سال از انتشار ویژه‌نامه یاد شده تحولات و تغییرات قابل توجهی در عرصه علوم ارتباطات و دانش روزنامه‌نگاری پدید آمده است، انتشار این ویژه‌نامه به عنوان یک منبع درسی می‌تواند امکان مقایسه مفاهیم و مسائل مرتبط با حوزه تدریس و تحصیل آن روز این حرفه را با مسائل و مفاهیم امروزین فراهم کند. از این منظر می‌توان با مطالعه متون این شماره رسانه رویکردی تطبیقی به روند آمورش روزنامه‌نگاری -در یک فرایند عمومی نیازهای روز‌افزون این حرفه- داشت.

به عبارت دیگر انتشار نخستین ویژه نامه آموزش روزنامه نگاری در محیط وب ، فرصتی برای مقایسه نیازها ، مفاهیم ، مسایل و مجموعه تحولات در خصوص شیوه ها و متون آموزشی این رشته دانشگاهی در مدت زمانی حدود 15 سال است. سال هایی که که شاهد تغییرات بسیاری در حوزه علوم ارتباطات و اساسا در زندگی شهری بوده ایم.
دکتر مهدیزاده در پایان اظهار داشت این نکته اساسی است که بدانیم به راستی آموزش روزنامه نگاری در ایران همسان با تحولات و پیشرفت ها بوده است؟
روابط عمومی دفتر مطالعات و توسعه رسانه ها شماری از نویسندگان این ویژه نامه را چنین اعلام کرده است:
دکتر محمد کاظم معتمد نژاد
دکتر نعیم بدیعی
دکتر پیروز شعار غفاری
دکتر مهدی محسنیان راد
دکتر محمد مهدی فرقانی
حسین قندی
دکتر یونس شکر خواه
خسرو یحیایی
علی اکبر قاضی زاده
شایان ذکر است که به زودی متن کامل شماره های دیگر فصلنامه رسانه در این وب سایت درج خواهد شد.
تعداد بازدید : ۹۷۴
(سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۸۹) ۱۵:۰۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید