• کتاب روزنامه‌نگاری پهپادی منتشر شد
 • ۱۵:۱۹ (شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷)
 • کتاب روزنامه‌نگاری پهپادی، حاصل جدیدترین و عمده‌ترین منابع تحقیقاتی در زمینه روزنامه‌نگاری مبتنی بر پهپاد است
 •  

   کتاب با ترجمه حمیدرضا خطیبی از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها منتشر شد.

  به گزارش روابط‌عمومی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، کتاب روزنامه‌نگاری پهپادی، حاصل جدیدترین و عمده‌ترین منابع تحقیقاتی در زمینه روزنامه‌نگاری مبتنی بر پهپاد است که گزارش مشروح آن توسط سه تن از محققان دانشگاه آکسفورد بریتانیا به نام‌های «دیوید کولدبرگ»، «مارک کورکوران» و «رابرت جی. پیکارد» تهیه شده است.

  این گزارش در واقع جمع‌بندی همایش بزرگی است که در سال 2013 از سوی مؤسسه تحقیقات رویترز در بریتانیا و در محل آکسفورد برگزار شد و در جریان آن صدها محقق و فعال حرفه‌ای و متخصصان حیطه‌های مختلف رسانه‌ای، مهندسی و حقوقی در زمینه روزنامه‌نگاری مبتنی بر پهپاد و سرفصل‌های مهم آن به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

  امروزه روزنامه‌نگاری و حوزه رسانه به مدد انقلاب فناوری و ظهور تکنولوژی‌های مدرن ارتباطات که از نیمه دوم قرن بیستم آغاز شده، دستخوش تحول و دگرگونی عمیقی شده و اشکال متفاوتی یافته است.

  روزنامه‌نگاری پهپاد که موضوع این کتاب محسوب می‌شود، نوعی از روزنامه‌نگاری است که از پهپاد یا پرنده بدون سرنشین، یا سیستم‌های هوایی کنترل از راه دور برای برآوردن اهداف روزنامه‌نگارانه استفاده می‌کند. گرچه پهپاد در حیطه خبر هنوز ابزار جدیدی محسوب می‌شود، اما این وسیله هوایی فرصت‌هایی برای کشف شکل‌های جدیدی گزارش در اختیار می‌گذارد که می‌تواند دسترسی روزنامه‌نگاران را به جاهایی که خود قادر به حضور در آن نیستند امکانپذیر سازد.

  کاربرد پهپاد به‌عنوان ابزار رسانه‌ای و تحقیقات در این حیطه، همچنان در مرحله استقرا قرار دارد و طی آن محققان می‌کوشند با بررسی انواع داده‌ها در حیطه جدید به روابط ‌اجتماعی بین متغیرها پی‌ببرند و با شناسایی آنها فرضیه‌های مختلفی را عرضه کنند و مورد تحقیق و بررسی قرار دهند.

  در حال حاضر مبحث روزنامه‌نگاری مبتنی بر پهپاد در سه فصل اصلی تقسیم‌بندی می‌شود و شامل ابعاد فنی و تکنولوژیک پهپاد، ملاحظات اخلاقی و حقوقی و سیاست‌گذاری این حیطه و در نهایت خبرها و کاربردهای رسانه‌ای و روزنامه‌نگارانه این تکنولوژی است که با گذر زمان انتظار می‌رود این حوزه از روزنامه‌نگاری دستخوش تحولات بزرگی شود و سرفصل‌ها و زیر مجموعه‌های متعددی پیدا کند.

  کتاب حاضر که توسط حمیدرضا خطیبی روزنامه‌نگار با سابقه ایرانی به فارسی ترجمه شده، از پنج فصل و یک مقدمه تشکیل شده است و در هر یک از فصول کتاب روزنامه‌نگاری پهپادی از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

  فناوری ادوات بدون سرنشین هدایت‌شونده از راه دور، ملاحظات سیاست‌گذاری، نظارتی و حقوقی، مسائل عملیاتی استفاده از پهپاد در حیطه روزنامه‌نگاری، موارد کاربرد در روزنامه‌نگاری پنهان، حریم شخصی، آزادی‌های مدنی و ایمنی روزنامه‌نگار، بعضی از مباحث مهم کتاب هستند. در فصل پنجم کتاب نیز گزارش مشروح نشست تخصصی روزنامه‌نگاری پهپادی که 7 خرداد 1397 در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها برگزار شده بود آورده شده است.

  چاپ نخست کتاب « روزنامه‌نگاری پهپادی» نوشته «دیوید کولدبرگ»، «مارک کورکوران» و «رابرت جی. پیکارد»، با ترجمه حمیدرضا خطیبی، در قطع رقعی، 110 صفحه، و شمارگان 1000 نسخه، مهر ماه سال 1397 از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها منتشر و به بازار عرضه شده است.

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500