• پیش‌نویس لایحه رسانه های همگانی منتشر شد
 • ۱۳:۵۹ (چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷)
 • این لایحه حاصل سه سال کار در دو کمیسیون فرهنگی و لوایح دولت است که در فرآیند تدوین و بررسی آن نمایندگانی از رسانه‌ها در کمیسیون فرعی نیز حضور داشته‌اند.
 • متن پیش‌نویس لایحه رسانه های همگانی که در هیئت دولت به تصویب رسیده و قرار است جهت بررسی به مجلس فرستاده شود، منتشر شد.

  به گزارش روابط‌عمومی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، به گفته حسین انتظامی، دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، این لایحه حاصل سه سال کار در دو کمیسیون فرهنگی و لوایح دولت است که در فرآیند تدوین و بررسی آن نمایندگانی از رسانه‌ها در کمیسیون فرعی نیز حضور داشته‌اند.

  او مهم‌ترین ویژگی این لایحه را رژیم افتراقی آن برشمرد و گفت: ۱۲ بند در ماده ۶ قانون فعلی به حدود مطبوعات اشاره کرده و در بعضی مواد دیگر نیز جرم‌انگاری شده است، به علاوه ده‌ها ماده از سایر قوانین. اما در قانون جدید فقط برای ۵ مورد جرم‌انگاری شده است: هتک حرمت، نقض حریم خصوصی، اهانت به مقدسات و جریحه‌دار کردن عفت عمومی، انتشار مطلب علیه امنیت ملی یا نظم عمومی و افشای اسناد محرمانه دولتی. مجازات هر یک هم در همین قانون آمده است. سایر موارد، تخلف محسوب می‌شوند که رسیدگی به آنها صرفاً در اختیارات کمیسیون رسانه‌ها است.

  در این لایحه تلاش شده تا ضمن بررسی انتقادات مطرح شده از سوی روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و کارشناسان، تغییرات لازم در لایحه رسانه های همگانی ایجاد شود تا پس از تصویب اهالی رسانه پس از گذشت ۳۳ سال، با قانون رسانه‌ای جدیدی به فعالیت‌های حرفه‌ای شان ادامه دهند.

  فایل پیوست : پیش‌نویس لایحه رسانه های همگانی


  رسانه های همگانی

  سازمان نظام رسانه‌ای

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500