چهارشنبه / ۵ دی ۱۳۹۷ / ۱۳:۱۸
سرویس : پژوهش
کد خبر : ۱۳۵۵۹
گزارشگر : ۸۱
سرویس پژوهش

تاریخ شفاهی مطبوعات ایران زیر ذره بین پیشکسوتان این عرصه

در دور اول این نشست هریک از اساتید و پیشکسوتان مطبوعات ضمن بیان نحوه پیوستن و همکاری خود با مطبوعات، خاطراتی از دوران اشتغال خود بیان داشتند. عکس از:محمد عباداله

(چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷) ۱۳:۱۸

 

 

به گزارش روابط عمومی دفترمطالعات و برنامه ریزی رسانه هابه نقل از  ایرنا، در ادامه سلسله نشست های تخصصی دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این بار « تاریخ شفاهی مطبوعات ایران» با حضور اهالی و پیشکسوتان رسانه و به ویژه مطبوعات مرور و از ابعاد مختلف واکاوی شد. در این نشست حمید ضیایی پرور به عنوان مدیر کل دفتر مطالعات و میزبان، هوشنگ اعلم پیشکسوت مطبوعات و سردبیر ماهنامه آریا، محمد بلوری روزنامه نگار، منصور سعدی پیشکسوت مطبوعات، بیژن نفیسی مدرس دانشگاه و روزنامه نگار، سخنرانی کردند.
در دور اول این نشست هریک از اساتید و پیشکسوتان مطبوعات ضمن بیان نحوه پیوستن و همکاری خود با مطبوعات، خاطراتی از دوران اشتغال خود بیان داشتند.
حاضران همچنین در ادامه برخی از مسائل و مشکلات و سختی ها و آسانی های کار روزنامه نگاری را نیز مرور کردند.
در ادامه این نشست زوایای پیدا و پنهان تاریخ شفاهی مطبوعات با حضور پیشکسوتان و پژوهشگران این حوزه بررسی و یک بار دیگر مرور شد.
بیژن نفیسی ابعاد مختلف کار درمطبوعات اعم از نحوه همکاری با دیگر همکاران و رسانه های فعال آن زمان، ارتباط با مسئولان و نحوه چاپ و انتشاررا مورد بررسی قرار داد و گفت: گرایش روزنامه ها در گذشته با توجه به نوع ارتباط آنها با مقامات و مسئولان وقت کشور تعیین می شد.
وی خاطرنشان کرد: هر صبح که به محل کار مراجعه می کردیم روی کاغذ کوچک کاهی درباره مطالبی که نباید روی آنها کار می شد به ما تذکر داده می شد جالب اینجاست که خود اون نوشته ها یکاغذها حساسیت چند برابر کرده و خودش به خبر روز تبدیل می شد.
این روزنامه‌نگار پیشکسوت اظهارداشت: ما خودمان می‌نوشتیم و گاها شیطنت‌هایی می‌کردیم. یادم هست یکی از اعضای شورا درباره خرابی یک خیابان حرفی زده بود و ما 10تا شبیه به این را در قالب یک گزارش می‌نوشتیم و لید و تیتر تعیین می‌کردیم و در روزنامه چاپ می‌شد.
این پیشکسوت مطبوعات درعین حال گفت: بعد از انقلاب نیز رفته رفته این مطالب جمع آوری و خودش تبدیل به یک کتاب شد که خیلی هم جالب توجه قرار گرفت.
نفیسی درادامه گفت: زمانی هم وزارت فرهنگ فشاری آورده بود روی ما که تیترهای اول هر روزنامه‌ای را مورد بررسی قرار می‌دادند لذا در یک جلسه‌ای خبری اختصاصی بیان شد که قرار بود فقط یک روزنامه آن را چاپ کند اما من بهانه‌ای جور کردم و از اتاق بیرون آمدم و آن خبر را در روزنامه خودمان کار کردم و فردای آن روز همه از من شاکی شدند.
وی ادامه داد: باید بگویم که رقابت‌های کاری ما تحت هیچ شرایطی روی رفاقت‌هایمان تاثیر نداشت و همگان ازهمان سالها تا الان بهترین دوستان همدیگر بوده وهستیم.
نفیسی درباره روزنامه نگاری و آموزش آن در ایران و زمان انقلاب هم توضیح داد: هیچکدام از تجربیاتی که ما حین کار یاد گرفتیم را از استادان یاد نگرفته بودیم چراکه سال 54 که فارغ التحصیل رشته روزنامه نگاری شدم و به تدریج می‌توانستیم دامنه تغییرات را در این حیطه حس کنیم.
محمد بلوری هم دیگر پیشکسوت عرصه مطبوعات نیز در این نشست گفت: از سال 1336 به روزنامه کیهان آمدم و مرا به عنوان خبرنگار حوادث معرفی کرد باید به صورت روزانه به پزشکی قانونی می‌رفتم و برای روزنامه اخبار تهیه می‌کردم. بارها دیده بودم که مرده‌ها را با شربت‌هایی که نمی‌دانستم چیست زنده کرده بودند و همانطور متعجب بودم که این مواد چیست که باعث زنده شدن مردگان می شود.
این پیشکسوت مطبوعات افزود: در زمان ما خبرنگاران فقط تا ساعت 2:30 در روزنامه می‌ماندند و بعد از آن همه برای تهیه خبر به سطح شهر می‌رفتند و کسی در روزنامه نمی‌ماند اما الان بچه‌های روزنامه‌نگار کمتر به تولید خبر دست می‌زنند و بنظرم چله نشین مانیتورها شده اند.
در بخش دیگری از این نشست هوشنگ اعلم هم با اشاره به حضور مطبوعات در زمان انقلاب نیز گفت: در سال‌های 53 و 54 گروه‌های سیاسی فعالتر شدند مثل چریک‌ها و تعدادی ترورهایی انجام شد. در دانشگاه تهران معمولا بعد از نماز ظهر دانشجوها جمع می‌شدند و آرام آرام زمزمه‌های عدالت‌خواهی شنیده شد و هویدا وارد دربار شد.
وی افزود: روزنامه ابتدا به نام کاغذ اخبار منتشر شد و روزنامه‌ای دولتی بود. در دنیا و کشورهای غربی اولین روزنامه از بطن جامعه و دل مردم بیرون آمد در ادامه وقتی یک روزنامه منتشر شد و دیدند که علیه دولت مطلب می‌نویسد گفتند تعطیلش کنید و این اولین توقیف روزنامه ها بود.
سردبیر ماهنامه آریا افزود: بعد از پایان یافتن دوران مشروطه و آغاز دوران رضا خانی و ما دیگر آزادی مطبوعات نداشتیم. اما وقتی رضا خان می رود دوره ای دیگر در تاریخ مطبوعات آغاز شد. روزنامه‌ها از این فضای آزاد استفاده کردند و این اولین جمله آزادی مطبوعات است. اما متاسفانه باید گفت در این دوره بدترین استفاده از آزادی مطبوعات شد.
اعلم با اشاره به ورود خود به عرصه مطبوعات نیز گفت: وقتی شرح زندگی محمد مسعود را خواندم به خودم گفتم من هم باید بشوم کسی شبیه به او. اگر نگرش امروز را داشتم دیگر چنین شیوه‌ای را انتخاب نمی‌کردم.
وی در ادامه وضعیت مطبوعات در آن سالها نیز گفت: سال 1325 و داستان مصدق و جنگ‌های جهانی رسید و در دوران مصدق و بعد از مرگ مسعود فیتیله مطبوعات را کمی پایین کشیدند.
محمد بلوری یکی از پیشکسوت‌های روزنامه‌نگاری در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به تظاهرات قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بیان داشت: در جریان تظاهرات قبل از انقلاب یکبار در خیابان با فردی مواجه شدم که تیر خورده بود و عینا هر آنچه دیده بودم را نوشتم و گزارشی تحویل روزنامه کیهان دادم و نصف صفحه دوم روزنامه به چاپ رسید.
درادامه این نشست هم منصور سعدی روزنامه‌نگارروزنامه کیهان نیز اظهارداشت: چندی پیش شماره‌های اول روزنامه کیهان را می‌دیدم و سر مقاله‌هایش را که نویسنده از آزادی مطبوعات داد سخن داده بود الان هم اگر روزنامه‌ای منتشر شود بازهم همین‌ها را خواهند نوشت.
وی با اشاره به تحولاتی که در زمان پیروزی انقلاب در عرصه روزنامه‌نگاری اتفاق افتاده بود، اظهارداشت: بارها اتفاق افتاده بود که خبرنگاران را دستگیر کنند و به زندان ببرند و اینها بارها تکرار شده بود.
وی یادآورشد: روزنامه‌ها فقط در دوره‌ای کوتاه آزادی داشتند و غیر از سال 20 تا 26 که هرج و مرج بود و در دوره نخست وزیری بختیار بود.
این پیشکسوت مطبوعات افزود: بعد از پایان یافتن انقلاب به دلیل اینکه حکومتی بر کشور مسلط نبود روزنامه‌ها آزادانه فعالیت می‌کردند. درباره حکومت آینده اظهار نظر می‌کردند و در روزنامه‌ها منعکس می‌شد.
سعدی با اشاره به زمان شروع رشد روزنامه کیهان نیز گفت: رشد کیهان در دو مقطع سال 39 که از همانجا روزنامه کیهان در بین قشر فرهنگی جا کرد. اواخر دهه 40 و اوایل دهه 50 که روزنامه‌نگارها تحولی در فرم خبر نوشتن ایجاد کردند.

گزارش تکمیلی این نشست بزودی روی سایت قرار می گیرد.تاریخ شفاهی

 

تاریخ شفاهی
تعداد بازدید : ۳۱۲
(چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷) ۱۳:۱۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید