• رشته جدید تحصیلی علوم شناختی و رسانه دایر می‌شود
 • ۰۹:۴۶ (چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸)
 • مخاطب شناسی و توجه به محتوای مطالب تولیدی برای انتشار در رسانه‌ها جهت تأثیرگذاری بر ذهن نیز از موضوعات مهم در حوزه دانش علوم شناختی به‌حساب می‌آید
 • رئیس موسسه آموزش عالی علوم شناختی از راه‌اندازی دو رشته جدید تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد «علوم شناختی- طراحی و خلاقیت» و «علوم شناختی- رسانه» از سال آینده در این مرکز این رشته‌ها با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.

  به گزارش روابط عمومی دفتر مطالعات وبرنامه ریزی رسانه ها و به نقل از خبرگزاری ایرنا استاد توسعه علوم شناختی، دکتر «علیرضا مرادی» در این خصوص گفت: با حمایت‌های ستاد توسعه علوم و فن‌آوری‌های شناختی و به‌منظور ارتقا و گسترش حوزه‌های علوم شناختی، دو رشته جدید تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد «علوم شناختی- طراحی و خلاقیت» و «علوم شناختی- رسانه» از سال آینده تحصیلی در این مرکز آموزشی دایر و فعالیت این رشته‌ها با پذیرش دانشجو آغاز می‌شود.

  وی افزود: خلاقیت یکی از محورهای اصلی در مباحث روانشناسی به‌ویژه روانشناسی شناختی است که بر اساس توانائی‌های ذهنی و شناختی برای دست‌یابی به اندیشه‌های بدیع و نوآوری‌ها مطرح می‌شود، بدیهی است توجه به ابعاد این بعد از توانائی‌های بشر موضوع این رشته است.

  مرادی در رابطه با رشته علوم شناختی و رسانه یادآور شد: مخاطب شناسی و توجه به محتوای مطالب تولیدی برای انتشار در رسانه‌ها جهت تأثیرگذاری بر ذهن نیز از موضوعات مهم در حوزه دانش علوم شناختی به‌حساب می‌آید، توجه به این مهم می‌تواند در جذب مخاطبان و نیز تولید علمی محصولات رسانه‌ای بسیار مؤثر باشد.

  رئیس موسسه آموزش عالی علوم شناختی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت خلاقیت و نوآوری در فعالیت‌های مختلف علمی و ذهنی و نیز تولید محصولات رسانه‌ای، در سال تحصیلی آینده فعالیت آموزشی این دو رشته با پذیرش تا 15 دانشجو در هر یک از این رشته‌ها در این موسسه آغاز می‌شود.

  مرادی با بیان اینکه در نتیجه تلاش‌های انجام شده، جایگاه پژوهشکده علوم شناختی به موسسه آموزش عالی علوم شناختی ارتقا یافته است، گفت: خوشبختانه این مرکز آموزش عالی از این پس می‌تواند با هویت مستقل به پذیرش دانشجو اقدام کند.

  وی با اشاره به اینکه موسسه آموزش عالی علوم شناختی اکنون در مقاطع ارشد و دکتری در حال فعالیت آموزشی است، گفت: تاکنون بیش از یک‌صد دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از این موسسه فارغ‌التحصیل شدند و هم‌اینک افزون بر 180 دانشجو نیز در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف علوم شناختی مانند «روانشناسی شناختی»، «توان‌بخشی شناختی»، «ذهن، مغز و تربیت» و در مقطع دکتری در رشته‌های «علوم اعصاب شناختی»، «مدل‌سازی شناختی»، «زبان‌شناسی شناختی»، «روان‌شناسی شناختی»، «شناخت اجتماعی» و «فلسفه ذهن» در این مرکز آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند.

  رئیس موسسه آموزش عالی علوم شناختی با بیان اینکه چندین طرح تحقیقاتی در حوزه‌های علوم شناختی در این موسسه آموزشی با موفقیت به انجام رسیده است، گفت: اجرای طرح هنجاریابی آزمون حافظه برای کل افراد جامعه در سطح کشور و استاندارد کردن برنامه‌های ویژه آموزش‌وپرورش شناختی برای کمک به برنامه‌های آموزشی در وزارت آموزش‌وپرورش و نیز تعلیم و تربیت از جمله فعالیت‌های تحقیقاتی این مرکز است.

  مرادی گفت: برگزاری همایش‌های علمی با حضور استادان داخلی و خارجی در راستای بازتوانی شناختی و ترویج و ارتقای علوم شناختی از دیگر سیاست‌های علمی موسسه آموزش عالی علوم شناختی است و برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و تبادل آخرین اطلاعات و یافته‌های علمی و آشنایی بیشتر متخصصان، یک کنفرانس بین‌المللی علوم شناختی نیز با حضور محققان، صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران داخلی و بین‌المللی در آینده در ایران برگزار خواهد شد.

  وی همچنین اعلام کرد: به‌منظور توسعه و گسترش فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی در حوزه‌های علوم شناختی، همکاری میان این مرکز آموزشی با دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی هرچه بیشتر تقویت و گسترش می‌یابد.

  مرادی گفت: در همین راستا تلاش می‌شود تا رساله‌های دوره دکتری دانشجویان موسسه آموزش عالی علوم شناختی با همکاری مراکز علمی تحقیقاتی بین‌المللی تدوین شود که این امر زمینه‌ساز برقراری ارتباط مثبت و مؤثر با دانشگاه‌های معتبر خارجی و نیز انجام فعالیت‌های مشترک تحقیقاتی برای ارتقای فعالیت‌های پژوهشی در زمینه علوم شناختی در داخل کشور است.

  وی تصریح کرد: چاپ مقالات و پایان‌نامه‌های دانشجویان دوره‌های ارشد و رساله‌های دکتری این مرکز علمی در نشریات و مجلات معتبر خارجی، تلاشی برای اثبات توانمندی‌های علمی و رشد روزافزون دانش در میان نخبگان و دانش‌پژوهان ایرانی در نزد محافل علمی بین‌المللی است.

  گردآوری:الهه اردلانی

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500