سه شنبه / ۱ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۲
سرویس : جدیدترین خبرها
کد خبر : ۱۳۹۷۶
گزارشگر : ۸۱
سرویس جدیدترین خبرها

سومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی با رویکرد تمدنی برگزار می‌شود

یکی از اهداف این همایش ایجاد پل ارتباطی میان کارهای علمی و کارهای ترویجی در سطح جامعه است.

(سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸) ۱۴:۱۲

 

 

سومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی در قالب یک رویداد مسئله محور با رویکرد تمدنی در دانشگاه امام صادق (ع) و با مشارکت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه های برتر کشور برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها و به نقل ازخبرگزاری فارس، نخستین جلسه شورای راهبری سومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی با حضور محمدرضا بهمنی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی امامی، معاون پژوهشی و فنآوری دانشگاه امام صادق (ع)، نعمتی مدیر کل پژوهشی دانشگاه امام صادق (ع)، حسن بشیر رئیس سومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی، محمد صادق افراسیابی معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال و تعدادی از استادان دانشکده فرهنگ و ارتباطات در محل دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) تشکیل شد.

در این جلسه بهمنی، ضمن تاکید بر ایجاد تحول در نوع نگاه، چارچوب مفهومی، نقشه معنایی و ساختار جدید در رابطه با همایش سوم گفت: یکی از اهداف این همایش ایجاد پل ارتباطی میان کارهای علمی و کارهای ترویجی در سطح جامعه است.

وی ضمن تشکر از دانشگاه امام صادق(ع) برای پذیرش مسئولیت برگزاری سومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی تاکید کرد: این همکاری می‌تواند یک نمونه همکاری مسئله محور در ارتباط میان دانشگاه و جامعه باشد و امید می‌رود با توجه به ابعاد علمی، پژوهشی، کاربردی و ترویجی همایش، طراحی های مناسبی در این زمینه توسط این دانشگاه با همکاری و همفکری استادان و پژوهشگران سایر دانشگاه های دیگر انجام گیرد.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن تاکید بر ضرورت اتخاذ رویکرد تمدنی در تعریف چیستی و جایگاه سواد رسانه ای و اطلاعاتی خاطر نشان ساخت: مبتنی بر این رویکرد، مقوله سواد رسانه ای در واقع یک رکن مهم در بازطراحی الگوی حکمرانی در عرصه فرهنگ به شمار می‌رود.

بهمنی در تشریح این رویکرد تاکید کرد: در مفهوم پردازی سواد رسانه ای با رویکرد تمدنی، افزایش سلامت و اعتلای مناسبات مردم – مردم و مناسبات مردم – حاکمیت در دستورکار مطالعه و ترویج سواد رسانه ای قرار میگیرد و باید به مسئله شناسی و راه حل جویی در این عرصه پرداخت.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: رویکرد تمدنی کمک می‌کند که ما در مسئله شناسی سواد رسانه‌ای در کشور از موضع سلبی و تهدیدنگر به سوی موضع ایجابی و فرصت نگر حرکت کنیم به گونه‌ای که از ظرفیت‌های فضای مجازی می‌توان برای افزایش نقش مردم در حکمرانی و  تکمیل فرآیند مردمسالاری دینی در جمهوری اسلامی بهره برد.

 

وی تاکید کرد: بر اساس این رویکرد، برای سه همایش بعدی باید نقشه معنایی مشخصی را با جهت گیری‌های روشن طراحی و مرحله به مرحله اجرای آن را در دستور کار همایش‌ها قرار داد.

در ادامه امامی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه امام صادق (ع) ضمن تمجید از این حرکت بزرگ ملی گفت: جریان سواد رسانه ای و اطلاعاتی، یک جریان میان رشته ای است که باید کلیه رشته ها و گرایش های علمی در این زمینه با همدیگر همکاری داشته باشند.

وی تاکید کرد: دانشگاه امام صادق (ع) با حضور استادان متخصص در این زمینه محوریت علمی این همایش را برعهده گرفته است که امید می رود با طراحی بسته مناسب سیاستی و اجرایی و افزودن سایر ظرفیتهای علمی کشور بتوان به اهداف بلند مورد نظر دست یافت.

حسن بشیر، استاد ارتباطات بین الملل و رئیس سومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی، ضمن توضیح رویکردهای اولین و دومین همایش و تفاوت اساسی همایش سوم با دو همایش قبلی تاکید کرد: در این همایش گفتمان سازی مؤثر در حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی باید مورد توجه جدی قرار گیرد. این گفتمان سازی باید در سه سطح حکومتی، دانشگاهی و مردمی صورت گیرد تا به نتایج مؤثری در این زمینه دست یابیم.

وی ضمن تشکر از رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال برای همکاری با دانشگاه امام صادق (ع) به عنوان مجری سومین همایش، اعلام کرد: قطعاً این حرکت مهم باید به شکل یک جریان ملی در سطح دانشگاه ها و مراکز علمی و با همکاری سازمان های خصوصی مرتبط و با مساعدت کلیه اقشار مردم شکل گرفته تا بتوان موضوع سواد رسانه ای را به شکل جامع مورد توجه قرار داد.

بشیر خاطر نشان ساخت: ما در دانشگاه امام صادق (ع) ساختار تشکیلاتی مناسب با حضور استادان فرهیخته و متخصص در این زمینه طراحی کرده ایم که امیدوارم با مساعدت جمعی کلیه نیروهایی که علاقمند به این جریان اجتماعی و فرهنگی مهم باشند، بتوان به دست آوردهای مؤثر و مفیدی در این زمینه دست یافت.

وی تاکید کرد: یکی از دلایل انتقال این همایش از دستگاه دولتی به شبکه دانشگاهی، زمینه سازی وسیعتر با حضور کلیه نیروهای متخصص و علاقمند به جریان سواد رسانه ای در کشور است تا از ابهام هایی که در زمینه حکومت سازی این جریان مطرح می گردد جلوگیری شود.

بشیر ایجاد هماهنگی و همفکری با کلیه دانشگاه ها، مراکز علمی و پژوهشی و اندیشمندان و متخصصان این حوزه مهم را یکی از اهداف مهم همایش سوم دانست و گفت: باید این هدف در جهت خدمت به مردم و ایجاد راهکارهای مفید و مؤثر برای بهره برداری مناسبتر و مطمئن تر از رسانه ها، به ویژه رسانه های دیجیتال و شبکه های اجتماعی باشد.

جمع آوری خبر:اردلانی

تعداد بازدید : ۳۳۵
(سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸) ۱۴:۱۲
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید