یکشنبه / ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ / ۰۸:۴۴
سرویس : جدیدترین خبرها
کد خبر : ۱۴۰۴۴
گزارشگر : ۸۱
سرویس جدیدترین خبرها

اشاره‌ای به تاریخچه اینفوگرافیک و نیوزگرافیک در مطبوعات ایران

(یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸) ۰۸:۴۴

 

دفترمطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها: دکتر مریم سلیمی مولف و مدرس اینفوگرافیک و نیوزگرافیک به بررسی تاریخچه اینفوگرافیک و نیوزگرافیک در مطبوعات ایران پرداخته که در حد اشاراتی در این مقاله از آن یاد می‌شود.

اینفوگرافیک، از پیوند دو حوزه گرافیک و اطلاعات حاصل می شود  که برای تولید آن نیاز به دانش بصری سازی اطلاعات و نیز مهارت طراحی اطلاعات (سامان دادن و دسته بندی محتوا) است. اینفوگرافیک، نوعی نمایشگر بصری اطلاعات است که اطلاعات را به زبانی ساده و فهم پذیربه کمک ابزارهایی مانند علائم، نمودار، جدول، تصویرسازی، عکس، آیکون ، پیکتوگرام، نقشه و... در قالب های نمایشی مختلفی همچون ایستا (ثابت)، برهم کنشی (تعاملی)، متحرک، آنلاین ، چندرسانه ای و... ارائه می کند. اینفوگرافیک را در ایران با نامهایی همچون اینفوگرافی، گرافیک اطلاع رسان، اطلاع نگاشت، نگاره اطلاع رسان، داده نما و... می شناسند.

اینفوگرافیک دارای قدمتی طولانی در ایران است که ابعاد مختلفی داشته و بحث در خصوص هر یک از آنها به عنوان اقیانوسی عظیم، مجالی مفصل می طلبد؛ همچون بحث در خصوص کتیبه نگاری، سنگ نگاری وگور نگاریها، کتابهای خطی، چاپی و نیز کتابهای درسی، نشریات چاپی، اینترنتی (الکترونیک) و آنلاین،  حوزه های دیداری و شنیداری (از جمله تلویزیون)، سکه ها ، تمبرها، نقشه ها، تقویمها و...  . بررسی و بحث در خصوص هر یک از موارد مذکور می تواند در یک دسته بندی مشخص (به ویژه رسانه ای)، صورت گیرد.

از آنجا که برخی صاحبنظران بر این باورند که اینفوگرافیک به معنای واقعی در روزنامه نگاری معنا می‌یابد (هرچند که برخی نیز آن را محدود به این حوزه نمی‌دانند)، تمرکز بحث را ولو در حد بسیار مختصر، کوتاه و موردی به اینفوگرافیک‌ها و نیوزگرافیک‌ها در مطبوعات اختصاص می‌دهیم. با این تأکید که پژوهش در این حوزه در حال تداوم است و مبتنی بر یافته‌های حاصله، به ارائه آن اقدام می‌شود. متن کامل این مقاله را با فرمت پی دی اف از لینک زیر دریافت کنید. حجم: 1.55 مگابایت.

پیش از مطالعه تاریخچه اینفوگرافیک و نیوزگرافیک در مطبوعات ایران، ابتدا به اینفوگرافیک زیر توجه کنید که در آن تفاوتهای اینفوگرافیک و نیوزگرافیک تشریح شده است:

 

تاریخچه اینفوگرافیک و نیوزگرافیک

 

تعداد بازدید : ۱,۳۸۰
(یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸) ۰۸:۴۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید