• اشاره‌ای به تاریخچه اینفوگرافیک و نیوزگرافیک در مطبوعات ایران
 • ۰۸:۴۴ (یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸)
 • دکتر مریم سلیمی مولف و مدرس اینفوگرافیک و نیوزگرافیک به بررسی تاریخچه اینفوگرافیک و نیوزگرافیک در مطبوعات ایران پرداخته که در حد اشاراتی در این مقاله از آن یاد می‌شود.
 •   دفترمطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها: دکتر مریم سلیمی مولف و مدرس اینفوگرافیک و نیوزگرافیک به بررسی تاریخچه اینفوگرافیک و نیوزگرافیک در مطبوعات ایران پرداخته که در حد اشاراتی در این مقاله از آن یاد می‌شود.

  اینفوگرافیک، از پیوند دو حوزه گرافیک و اطلاعات حاصل می شود  که برای تولید آن نیاز به دانش بصری سازی اطلاعات و نیز مهارت طراحی اطلاعات (سامان دادن و دسته بندی محتوا) است. اینفوگرافیک، نوعی نمایشگر بصری اطلاعات است که اطلاعات را به زبانی ساده و فهم پذیربه کمک ابزارهایی مانند علائم، نمودار، جدول، تصویرسازی، عکس، آیکون، پیکتوگرام، نقشه و... در قالب‌های نمایشی مختلفی همچون ایستا (ثابت)، برهم کنشی (تعاملی)، متحرک، آنلاین، چندرسانه‌ای و... ارائه می‌کند. اینفوگرافیک را در ایران با نامهایی همچون اینفوگرافی، گرافیک اطلاع‌رسان، اطلاع‌نگاشت، نگاره‌ اطلاع‌رسان، داده‌نما و... می‌شناسند.

  اینفوگرافیک دارای قدمتی طولانی در ایران است که ابعاد مختلفی داشته و بحث در خصوص هر یک از آن‌ها به عنوان اقیانوسی عظیم، مجالی مفصل می‌طلبد؛ همچون بحث در خصوص کتیبه‌نگاری، سنگ‌نگاری و گور‌نگاری‌ها، کتاب‌های خطی، چاپی و نیز کتاب‌های درسی، نشریات چاپی، اینترنتی (الکترونیک) و آنلاین، حوزه‌های دیداری و شنیداری (از جمله تلویزیون)، سکه‌ها، تمبرها، نقشه‌ها، تقویم‌ها و...  . بررسی و بحث در خصوص هر یک از موارد مذکور می‌تواند در یک دسته‌بندی مشخص (به ویژه رسانه‌ای)، صورت گیرد.

  از آنجا که برخی صاحبنظران بر این باورند که اینفوگرافیک به معنای واقعی در روزنامه‌نگاری معنا می‌یابد (هرچند که برخی نیز آن را محدود به این حوزه نمی‌دانند)، تمرکز بحث را ولو در حد بسیار مختصر، کوتاه و موردی به اینفوگرافیک‌ها و نیوزگرافیک‌ها در مطبوعات اختصاص می‌دهیم. با این تأکید که پژوهش در این حوزه در حال تداوم است و مبتنی بر یافته‌های حاصله، به ارائه آن اقدام می‌شود. متن کامل این مقاله با فرمت پی دی اف از لینک زیر قابل دریافت است. حجم: 1.55 مگابایت.

  پیش از مطالعه تاریخچه اینفوگرافیک و نیوزگرافیک در مطبوعات ایران، ابتدا به اینفوگرافیک زیر توجه کنید که در آن تفاوتهای اینفوگرافیک و نیوزگرافیک تشریح شده است:


  اشاره‌ای به تاریخچه اینفوگرافیک و نیوزگرافیک در مطبوعات ایران


  تاریخچه اینفوگرافیک و نیوزگرافیک در مطبوعات ایران قسمت اولتاریخچه اینفوگرافیک و نیوزگرافیک در مطبوعات ایران

   

  Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500